U posljednje vrijeme, u praksi sve više susrećem preosjetljivu djecu ali i odrasle koji se osjećaju pretjerano osjetljivi. Postoji li preosjetljivost osjetila?
Postoje razni razlozi za pretjeranu stimulaciju: najočigledniji razlog je previše stimulacija koje nameću preveliki pritisak i vode ka poteškoćama u obradi senzornih informacija u središnjem živčanom sustavu.
U usporedbi s vremenom prije 20 godina, informacije se progresivno povećavaju, uspon računala i pametnog telefona znatno doprinosi tome.
Ne samo da dopuštamo svojoj djeci da se često koriste ekranima kod kuće već je i u školi također neizbježno korištenje računala.
Samo po sebi, ništa loše nema u svim tim korisnim alatima. No čini se da su prirodni načini stimulacije i njihovo pravilno izmjenjivanje s odmorom sve više potisnuti.
Danas, ljudski sustav mora obraditi puno više informacija u isto vrijeme a ostalo mu je malo vremena za dosadu u kojem ne radi ništa.
Pretjerana upotreba društvenih mreža, računala i pametnih telefona, dovela je do pomaka u komunikaciji:
Ljudsko uho se razvijalo kroz stoljeća kako bismo mogli komunicirati kroz govor. Sada uši koristimo za slušalice koje reproduciraju glazbu. Kod mladih, nažalost, često preglasna glazba ugrožava zdravlje pužnice i sluh.
Rezultat je da cjelokupni sustav postaje neuravnotežen. Naš se mozak mora nositi s informacijama svih naših osjetila i onda nastaju problemi obrade senzorne stimulacije koji se manifestiraju kao poremećaj spavanja, stres, tjeskoba ili depresija.
Provedite svakodnevno vrijeme u prirodi, uronite ruke u zemlju, održavajte kontakte druženjem s dragim ljudima, izbjegavajte korištenje ekrana prije spavanja. I razmislite o Tomatisu®!